top of page
Безымянный.png

Загальні вимоги до писемного мовлення учнів

заг вимоги.png

Культура писемного мовлення передбачає грамотне, правильне висловлення думки за допомогою графічних знаків — літер (на письмі), охайне, чисте, відповідно до мовних норм, каліграфічних та естетичних правил, письмо.
Формуючи культуру писемного мовлення, вчитель одночасно сприяє виробленню в учнів таких якостей особистості, як акуратність, дисциплінованість, витримка, старанність, відповідальність, що, у свою чергу, підвищує моральність майбутнього громадянина країни. Тому слід формувати в учнів навички грамотного, каліграфічного письма, чіткого і правильного почерку.
Для формування в учнів навичок писемного мовлення вчитель повинен:
•    проводити систематичну роботу з вивчення орфографії;
•    розвивати практичні навички побудови синтаксичних конструкцій;
•    формувати навички каліграфічного письма;
•    стежити за охайністю записів учнів;
•  давати зразки правильного письма на дошці, в зошитах, щоденниках тощо;
•         виправляти правописні, граматичні та мовні помилки;
•  вимагати, щоб учні уважно ставилися до оформлення письмових робіт, дотримувалися правил ведення учнівських зошитів з усіх предметів.
Письмові контрольні роботи з будь-якого предмета (мови, математики) проводять на другому чи третьому уроці за розкладом (крім понеділка і суботи), не більше однієї роботи на день, а протягом тижня — не більше двох. Не рекомендується проводити роботи в перший та останній дні тижня, семестру, у перший день після свята.

Загальні вимоги до ведення учнівських зошитів

Для забезпечення високої грамотності і загальної культури учнів необхідно дотримуватися визначених правил і рекомендацій щодо ведення учнівських зошитів.
Функції учнівських зошитів різноманітні. Виконання письмових завдань, зокрема списування, вправ відтворювального і творчого характеру тощо сприяє когнітивному розвитку учня, пізнанню закономірностей певної галузі, засвоєнню програмового матеріалу.
Правильне, грамотне і охайне виконання письмових завдань привчає учня до систематичної праці, формує повагу до неї, звичку до чистоти, охайності та порядку.
Зошит відображає не лише знання та вміння учнів, а й працю вчителя.
Важливе значення має раціональне використання зошитів у навчальному процесі.
Школярі зобов'язані бережливо використовувати зошит, не починати новий зошит, доки не списано попередній, користуватися обгортками (бажано поліетиленовими), не бруднити сторінок, не виривати листків.
Заміна зошитів блокнотами або окремими аркушами паперу не допускається.
Для навчальної роботи необхідно використовувати зошити лише вітчизняного виробництва, оскільки вони відповідають чинним в Україні стандартам.
Відповідно до чинних в Україні стандартів допускається використання зошитів з такими видами графічної сітки:
№1 — у дві горизонтальні лінії різної інтенсивності з похилими лініями, де висота робочого рядка — 4,0 мм; відстань від робочого рядка до верхньої (нижньої) міжрядкової лінії становить 6,0 мм, а між похилими лініями — 25,0—27,0 мм; кут нахилу між похилою і рядковою — 65°;
№2 — у дві горизонтальні лінії різної інтенсивності, де відстані відповідно дорівнюють: між лініями робочого рядка — 4,0 мм, між робочими рядками — 8,0 мм;
№3 — з горизонтальними лініями через 9,0 мм;
№5 — у клітинку з нормою лініювання 5,0 х 5,0 мм.
На початковому етапі формування в першокласників графічних навичок письма за наявності різних зошитів учитель має надавати перевагу зошитам, у яких горизонтальні лінії робочого рядка різної інтенсивності з основними лініями таких кольорів: фіолетового, блакитного, сірого.

bottom of page