top of page
Безымянный.png

В.О.Сухомлинський -вчителю

"Праця вчителя ні з чим незрівнянна ...
Ткач уже через годину бачить плоди своєї праці; сталевар через декілька годин радіє вогненному потоку металу; орач, сіятель, хлібороб через кілька місяців милуються колоссям і зерном, вирощеним у полі...
Учителю потрібно трудитися роки й роки, щоб побачити предмет своєї творчості; буває, що проходять десятиріччя і ледве починає виділятися те, що замислив; ніхто частіше від учителя не буває незадоволеним; ні в якій праці помилки і невдачі не приводять до таких важких наслідків, як в учительській..."

                                                                                                                В.О.Сухомлинський

index.jpg

Чуйність, вразливість душі формуються в дитинстві


 У цьому віці серце особливо чутливе до людських страждань, біді, туги, самотності.
 Все, що відбувається в світі, повинно хвилювати дитяче серце.
 Не виводьте дитини від похмурих сторін людського життя. Нехай діти знають, що в нашому житті є не тільки радості, але й горі. Нехай горі інших людей входить в серце дитини.
 Серця дітей повинні бути широко відкриті радощів і смутку інших людей.
 Нехай з юних років в серце дитини живе тривога за рідну матір, батька, бабусю і дідуся; нехай сумує і дитяче серце болить, якщо у рідних що-то недоброзичливо, нехай вночі дитина не спить, думаючи про матері і батька. Не оберігайте його від цих тривог, від цієї болю: будете оберігати, зросте людина з кам'яним серцем, а в кам'яному серці немає місця ні для синівської відданості, ні для батьківської ласки, ні для великих ідеалів народу; хто байдужий до матері і батька, не може стати справжнім патріотом.
 Не бійтеся затьмарити дитинство гіркими думками, - адже головне те, про що ці гіркі думки, турботи, хвилювання.
 Горе іншої людини повинно стати особистим горем дитини, змусити задуматися над тим, як допомогти тому, хто цього потребує.
Дитина відчуває зло там, де, здавалося б, з першого погляду і немає поганого вчинку. Дитина відчуває, якщо в його табелі з'явиться погана оцінка, серце матері буде засмучене. Йому хочеться, щоб мати була спокійна. Він знає, що своєю працею він може заспокоїти серце матері, не заподіявши їй занепокоєння.
 Якщо дитині байдуже, чту в серці його товариша, друга, матері, батька, будь-якого співвітчизника, з якими він зустрівся, якщо дитина не вміє бачити в очах іншої людини, чту у нього на серці, - він ніколи не стане справжньою людиною.
 Нехай дитина думає про маленьку яблуньці, якій холодно під поривами осіннього вітру; нехай всього серці живе тривога: а не підкрадається чи в цю холодну ніч до яблуньці сірий зайчик, не гризе чи кору? Нехай на світанку йде дитина в сад, пробує на дотик тоненький стовбур яблуньки, огортає його соломою. Нехай серце дитини болить і від того, що під час бурі маленький пташеня випав з гнізда.
 Від того, як відноситься людина до квітки і метеликові, до бездомному цуценяті і воробышку, який випав з гнізда, до "приблудшей" собаці, прижившейся в школі, до кошеняті, якого хтось викинув на вулицю, - від цього залежить людська краса і культура майбутнього громадянина, сім'янина.
 Дитина, який приймає близько до серця те, що в лютий мороз синичка беззахисна, що рятує її від загибелі, оберігає деревце від пошкодження, - ця дитина ніколи не стане жорстоким і безсердечним до людей.

Крик травмує душу дитини

Це не мудрість і не майстерність, якщо вихователю доводиться тричі повторювати свої слова, кожен раз підвищуючи голос, і, закінчивши на високій ноті, стукнути кулаком по столу. Це не влада, а безсилля, яким нерідко прикривається свавілля.
 Крик вчителя оглушає, приголомшує дитину. Діти, на яких часто кричать, втрачають здатність сприймати найтонші відтінки почуттів інших людей і це особливо тривожно - втрачають чуйність до правди, справедливості. Крик заглушає, притупляє голос дитячої совісті. У крику діти відчувають розгубленість і безсилля того, хто кричить. Вони сприймають крик як одне з двох - або напад на них, учнів, або ж захист від них, страх. І те, і інше викликає реакцію активного протесту.
 Учень, на якого обрушилася лавина крику, викликає у товаришів тільки співчуття. Вони на його стороні. Немає нічого дивного в тому, що нерідко вони йдуть навіть на обман, аби виправдати товариша.
 Криком вчителя виховують дорослих крикунів, байдужих до людей, безсердечних.
 Якщо ж крик адресується всьому класному колективу, це вже ні на що не схоже.
 Особливої уваги заслуговує формування духовного здоров’я дитини. З цього питання В. О. Сухомлинський дає мудрі поради і вчителю, і учням, і батькам.

Здоров’я, здоров’я і ще раз здоров’я

Розумові сили і нервова енергія учнів, особливо молодшого віку, - це не бездонний колодязь, з якого можна черпати і черпати. Брати з цього колодязя потрібно з розумом і обережно, а найголовніше – потрібно постійно поповнювати джерело енергії дитини.
 Турбота про здоров’я – це найважливіший труд вихователя. Від життєрадісності, бадьорості дітей залежить їх духовне життя, світогляд, розумовий розвиток, міцність знань, віра у власні сили.
 Часто дитина починає відставати у навчанні лише тому, що вона нездужає, сама не знаючі про це. Педагог не має права не знати, що відбувається з дитиною, чому вона нездужає, як стан його здоров’я відображається на його розумовому та моральному розвитку.
Дитина – жива істота, її мозок – найтонший, найніжніший орган, до якого потрібно відноситися дбайливо і обережно.
 Пам’ять у дитячі роки дуже гнучка і, якщо нею вміло керувати та не перенавантажувати, вона стає вашим першим помічником. Те, що запам’ятав учень в перші роки, ніколи не забувається.
Навчання не повинно зводитися до безперервного накопичення знань, до тренування пам’яті, до нікому не потрібного, шкідливого для здоров’я і для розумового розвитку дитини зубріння. Не зубріння, а інтелектуальне життя, що протікає в світі гри, казки, краси, фантазії, творчості — таким повинно бути навчання ваших вихованців.
 Здоров’я залежить від того, які домашні завдання задаються дитині, як і коли вона їх виконує.
 Заняття в ранкові часи незмірно плідніше, ніж посля уроків. За одну годину вранці можна виконати стільки, скільки не зробиш і за три години вдень.
Краще рано лягати спати і рано підійматися, виконувати домашні завдання вранці, до того, як йти до школи, другу половину дня присвятити, головним чином, фізичним вправам, гуртковій роботі, читанню – не для заучування і запам’ятовування, а для загального інтелектуального розвитку.
 Виконання домашніх завдань вранці, перед класними заняттями, звільнення другої половини дня від інтенсивної розумової праці над підручниками, використання цього часу переважно для фізичної праці на повітрі, для індивідуальних захоплень, для читання, для ігор - умови, завдяки яким не лише зміцнюється здоров'я, але і створюються можливості для багатого духовного життя, для всебічного розвитку.
Якщо дитина протягом кількох годин перед сном сидить за уроками, вона стає невстигаючою.
 Не можна перетворювати спорт із засобів фізичного виховання дітей в засіб боротьби за особистий успіх, не можна ділити дітей на здібних і нездібних до занять спортом, не можна розпалювати нездорові палкості навколо боротьби за уявну честь школи.

bottom of page